POKAZ FILMU „TEN RODZAJ NADZIEI” W MUZEUM W HAJNÓWCE

2024-03-22 17:00 - 19:00

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Ten rodzaj nadziei” w reżyserii Pawła Siczka i spotkanie z bohaterem filmu Andrejem Sannikau i współtwórcą filmu Ireneuszem Prokopiukiem.

Kiedy: 22 marca 2024 r.(piątek) o g. 17.00

Gdzie: Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 42, Hajnówka

Opis filmu:

W latach 90-tych. Andrei Sannikau odegrał kluczową rolę w wycofaniu broni jądrowej z Białorusi. Gdy Łukaszenka doszedł do władzy zrezygnował ze służby w strukturach rządowych i rozpoczął walkę o demokratyczną Białoruś. Taka walka w owym czasie kosztowała życie paru innych białoruskich działaczy opozycyjnych, a jego wtrąciła na pewien czas do więzienia. Dziś jako bezpaństwowy dyplomata niestrudzenie stara się zainteresować zachodnich polityków swoją ojczyzną. To także historia współczesnej Białorusi.

Festiwale:

9° Belarusian Film Festival BULBAMOVIE – 2023, Warszawa

76° Locarno Film Festival – 2023, Szwajcaria

38° DOK.fest München – 2023, Niemcy

58° Solothurner Filmtage, 2023, Solothurn, Szwajcaria

Harmonogram pokazów:

• 22.03.2024 Hajnówka, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej, godz. 17.00
  • 23.03.2024 Białystok, kino Forum, godz. 18.00
  • 24.03.2024 Bielsk Podlaski, kino Znicz, godz. 16.00

Organizator: Festiwal Filmów Białoruskich BULBAMOVIE

partnerzy pokazów: Radio Racja, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Białostocki Ośrodek Kultury, Kino ZNICZ w Bielsku Podlaskim, Belsat DOC

****

Spotkanie w ramach cyklu „Cyrylicą pisane” realizowane jest z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

*******

Такога кшталту надзея” рэж. Павел Січэк, Швейцарыя/Германія, 2023 г. 83 хв.

Апісанне фільма:

У 90-я гады Андрэй Саннікаў адыграў ключавую ролю ў вывадзе ядзернай зброі з Беларусі. Калі Лукашэнка прыйшоў да ўлады, ён звольніўся са службы ў дзяржаўных структурах і пачаў змагацца за дэмакратычную Беларусь. Змаганне ў той час каштавала жыццё некалькіх актывістаў беларускай апазіцыі, а сам Саннікаў апынуўся на нейкі час ў турме. Сёння, як дыпламат без дзяржавы, нястомна стараецца зацікавіць сваёй радзімай палітыкаў заходяй Эўропы. Гэты фільм адначасова паказвае гісторыю сучаснай Беларусі.

• 2024-03-22 17:00 - 19:00

Wspierane przez iCagenda