Otwarcie wystawy

W galerii Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce 9 grudnia 2022 r. miał miejsce wernisaż niezwykłej wystawy. Zaprezentowane zostało malarstwo nieżyjącego już artysty. Była to pierwsza retrospektywna wystawa, będąca zarazem pierwszą indywidualną prezentacją jego twórczości w ogóle.

Jerzy Iwacik

Hajnowianin Jerzy Iwacik po raz pierwszy pokazał swoje prace. Wernisaż odbył się 1 lipca 2022 r. w galerii Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Marek Sapiołko

27 października 2019 r. otwarta została wystawa malarstwa Marka Sapiołko wMuzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Marek Sapiołko jest kolejnym -trzydziestym piątym już- artystą, któremu Muzeum zorganizowało wystawę w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki".

Nagrodzone zdjęcie

Osiemnasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. Podsumowanie konkursu odbyło się 18 grudnia 2022 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Znak z nazwą wsi. W tle widać zabudowania.

6 sierpnia 2022 r. w gminie Czyże, z którą od wielu lat współpracuje Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało piąty i zarazem ostatni w tym roku festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

Znak z nazwą wsi. W tle widać zabudowania.

31 lipca 2022 r. w gminie Narewka, z którą od wielu lat współpracuje Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało czwarty w tym roku festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

Znak z nazwą wsi. W tle widać zabudowania.

12 czerwca 2022 r. mała, cicha na pozór miejscowość w gminie Kleszczele miała swoje święto. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało tu bowiem trzeci w tym roku festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

Znak z nazwą wsi. W tle widać zabudowania.

2 czerwca 2022 r. mieliśmy w Dubinach podwójne święto. Święto religijne „Wszeście", czyli Wniebowstąpienie Pańskie oraz święto wsi i jej mieszkańców. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało tu bowiem festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

rowierzysta na drodze

Festynem w Podborowisku w gminie Narew Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczęło 14. edycję białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Od 14 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. To był już 82 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 29 maja 2022 r.

gitarzysta

Drugi w tym roku kultowy klubowy koncert pod hasłem MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ odbył się 21 października 2022, a na scenie w Mozaikarni zagrały cztery zespoły.

gitarzysta

Ruszyła kolejna edycja klubowych koncertów pod szyldem „Muzyka bez zastrzeżeń”. Pierwszy z tegorocznych koncertów odbył się w piątek 30 września 2022.

Serdecznie zapraszamy do udziału w 4. edycji konkursu plastycznego „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, poświęconego historii i kulturze Podlasia oraz zamieszkujących go od wieków mniejszości narodowych i etnicznych. Celem konkursu jest pielęgnowanie patriotyzmu lokalnego, kształtowanie tożsamości oraz upowszechnianie dziecięcej twórczości. Zgłoszenia do 20 maja 2022r.

dzieci przy stole malują wzory białoruskie na koszulkach

Jesienią i zimą 2022 r. odbyło się kilka ciekawych tematycznie warsztatów, w których dzieci i młodzież chętnie brała udział. Warsztaty to m.in. część projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY”, który Muzeum realizuje od 11 lat. To projekt, który na przestrzeni roku ma wiele działań prezentujących lokalną sztukę, tradycje w myśl idei PRZYMIERZA kulturowego na pograniczu etnicznym jakim jest Podlasie i ziemia hajnowska. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Czyż i innych w sumie kilkaset osób osób.

autor przy muralu

Pierwszy w Hajnówce białoruski mural pojawił się na frontowej ścianie Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce w roku 2020. Przedstawiał schematyczny wzór białoruski zaczerpnięty z wyszywanej koszuli ludowej. W 2021 roku zrealizowano drugi mural na półokrągłej ścianie południowej muzeum, tzw. „wieży”, nawiązujący tym razem do tradycyjnego ręcznika obrzędowego. Przedstawiał wiejski krajobraz z polami, gospodarza orzącego pole, oraz wierzby. Oba murale zostały pozytywnie odebrany zarówno przez mieszkańców jak i turystów, którzy chętnie się przy nich fotografują.

Marek Sapiołko

16 grudnia 2022 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarta została wystawa podsumowująca plener malarsko - rzeźbiarski. Był to czwarty plener zorganizowany przez „Stowarzyszenie Kulturalne Tybel”. W plenerze wzięli udział artyści malarze: Daniel Gromacki, Stanisław Poskrobko, Mirosław Zdrajkowski oraz artyści rzeźbiarze: Jerzy Iwacik i Marek Sapiołko.