autor przy muralu

Hajnówka i okolice na muralu w Muzeum

Pierwszy w Hajnówce białoruski mural pojawił się na frontowej ścianie Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce w roku 2020. Przedstawiał schematyczny wzór białoruski zaczerpnięty z wyszywanej koszuli ludowej. W 2021 roku zrealizowano drugi mural na półokrągłej ścianie południowej muzeum, tzw. „wieży”, nawiązujący tym razem do tradycyjnego ręcznika obrzędowego. Przedstawiał wiejski krajobraz z polami, gospodarza orzącego pole, oraz wierzby. Oba murale zostały pozytywnie odebrany zarówno przez mieszkańców jak i turystów, którzy chętnie się przy nich fotografują.

widok na mural na budynku muzeum

Białoruski mural w przestrzeni miasta Hajnówka

Pierwszy w Hajnówce białoruski mural pojawił się na frontowej ścianie Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Jest nawiązaniem do wzoru, który może nie każdy pamięta, ale był w tym samym miejscu kilkanaście lat temu, jednak uległ zniszczeniu. Muzeum od kilku lat myślało o jego odtworzeniu, w tym roku udało się pozyskać na ten cel fundusze i zrealizować mural. Natomiast w planach jest jeszcze realizacja kolejnych murali na ścianach Muzeum.

mural na budynku muzeum

Białoruski mural ponownie w przestrzeni miasta Hajnówka

Pierwszy w Hajnówce białoruski mural pojawił się na frontowej ścianie Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce w roku 2020. Przedstawia wzór białoruski zaczerpnięty z wyszywanej koszuli. Został pozytywnie odebrany zarówno przez mieszkańców jak i turystów, którzy chętnie się przy nim fotografują.