Ruszyła kolejna edycja klubowych koncertów pod szyldem „Muzyka bez zastrzeżeń”. Pierwszy z tegorocznych koncertów odbył się w piątek 29 września 2023.

Na scenie w Mozaikarni przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce zagrało pięć zespołów, grając dobrą rockową muzykę w języku polskim i białoruskim. Jako pierwszy wystąpił zespół młodego pokolenia HUKOSKOP z muzykami z Hajnówki i Białegostoku. Można go było już poznać na letnim festiwalu na placu Muzeum - Wernisażu Dźwięków. Zespół młody- powstał zaledwie w grudniu 2022 roku i jeszcze wiele przed nimi.

Po nich zagrał CIĘŻKA RĘKA CHIRURGA z Hajnówki, który powstał pod koniec lat 80-tych. Wydali 4 kasety, zagrali ok. 50 koncertów, po kilku latach nastąpił rozpad zespołu. Reaktywacja zespołu i pierwszy koncert po 20 latach zagrali na 9. Festiwalu Rockowisko Hajnówka w 2017 i 2018 r. oraz na koncertach MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ. Zostali świetnie przyjęci przez hajnowską publiczność.

Kolejny hajnowski zespół to BŁĘKITNY NOSOROŻEC, który grał materiał z nowej, powstającej właśnie płyty. Zespół powstał pod koniec lat 80-tych i jest to najstarszy grający hajnowski zespół. W czerwcu 2016 roku zespół wydał płytę „Inny”, której premiera miała miejsce podczas 8. FMR Rockowisko Hajnówka 2016. W 2023 r. Stowarzyszenie Kulturalne TYBEL wydało nosorożcowej załodze płytę „Niewidzialny”. A teraz czekamy na ich kolejny nowy materiał, tym razem akustyczny.

Publiczność ciepło przyjęła dawno już nie występującą w Hajnówce grupę RELIKT z Białorusi. To podwójny laureat 5. FMR Rockowisko Hajnówka 2013, gwiazda min. festiwalu „Basowiszcza”, koncertów „Muzyka bez zastrzeżeń” ale i „Jesieni Bardów” czy Festiwalu „Kultura na schodach Muzeum”.

Na koniec zagrała ikona polskiego punk rocka KARCER ze Słupska. Zespół powstał w 1982 roku to 40 lat na scenie!! Po koncertach w Jarocinie w 1985 i 1986 na stałe wpisał się w surowe karty polskiego punk rocka. Wiele osób przybyło specjalnie na koncert takich legend w jednym miejscu, niektórzy z daleka, nawet Anglii. Zespół w Hajnówce zagrał po raz pierwszy i zaserwował przybyłej publiczności swoje perełki jak „2000 lat” czy „Młodość walcząca”, doskonale znane i lubiane , słuchane przez wielu przybyłych jeszcze w latach 80-tych i 90-tych….będziemy długo wspominać.

Dodatkowo podczas koncertu można było również zaopatrzyć się w najnowsze koszulki z wytwórni „Modnaja ciszotka” oraz płyty i gadżety zespołów. Podczas koncertu można było obejrzeć prezentację zdjęć ze wszystkich koncertów rockowych, które w hajnowskim Muzeum odbywają się od 2004 roku oraz zdjęcia z festiwalu „Rockowisko Hajnówka”.

Motto MUZYKI BEZ ZASTRZEŻEŃ to koncerty, w których muzyka ma jednoczyć, niszczyć podziały, uprzedzenia, nieść dobry przekaz. I tak też było tym razem. Publiczność ciepło przyjęła wszystkie zespoły i nie dawała zejść ze sceny bez bisów.

Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

Organizatorzy dziękują zespołom za klimat, który zbudowały podczas koncertu publice za to, że byli i świetnie się bawili, jak również tym, którzy zostali by pomóc organizatorom w porządkach, a Mariuszowi F. za perkusję , oraz hajnowskiej firmie Linare za „pomoc techniczną” w naprawie barierek scenicznych ….;)

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane z budżetu miasta Hajnówka.

Zadanie pt. "Nosorożec w Puszczy - hajnowska muzyka alternatywna 2" realizowane jest w ramach projektu pn. "Hajnówka OdNowa– Zielona Transformacja"  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021 oraz budżetu państwa.

Ponadto wsparcia udzielili:

• Myjnia Lavado – Łukasz Kuptel/Hajnówka