Drugi w tym roku kultowy klubowy koncert pod hasłem MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ odbył się 20 października 2023, a na scenie w Mozaikarni zagrało pięć zespołów.

Jako pierwszy wystąpił młody zespół z Podlasia WANDROUNIK grający folk-punk. Piszą swoje teksty w języku białoruskim, ale grają również covery różnych kapel. Zaprezentowali kilka coverów, m.in, „Ajczyna” Kardonu i utwór „Agonia” hajnowskiego Veritasu. Coraz więcej w ich repertuarze również swojego materiału- tak trzymać!

Po nich zagrał doskonale znany hajnowski BŁĘKITNY NOSOROŻEC. Jest to jedna z najstarszych kapel grająca nieprzerwanie w Hajnówce od lat 80-tych. Właśnie nagrywają najnowszą płytę, której premiera wkrótce, ale nowe kawałki można było usłyszeć już na koncercie.

Jako trzecia zagrała kapela z Hajnowskiego podwórka LONDYN 70. Mimo problemów z gardłem wokalista- Zbychu dał z siebie wszystko a koncert wyszedł rewelacyjnie.

Po nich szoł zrobiła grupa z Mińska, teraz przebywająca na stałe w Warszawie. ZNICH tworzy muzykę z pogranicza folk metalu, gdzie dźwięki archaicznej muzyki ludowej przeplatają się z elementami melodyjnego metalu. Zastosowanie autentycznych instrumentów i tradycyjnych technik wokalnych, z silnym growlem a do tego sceneria i kostiumy niczym z teatru tworzy mistyczne wrażenie. Załoga Znicza grała w Hajnówce po raz pierwszy, ale muzycy z hajnowskimi zespołami znają się od połowy lat 90-tych kiedy to razem występowali na festiwalu Basowiszcza, tym bardziej był to koncert wyczekiwany i jeszcze lepiej „smakował”.

A na koniec zagrała punk rockowa PRAWDA z Wrocławia. To zespół, który w przyszłym roku będzie obchodził 30-lecie istnienia na scenie. Szykują też nową płytę. Zagrali trochę nowości ale też obowiązkowe „Umrzyj za to” nieistniejącego już wrocławskiego zespołu „Zwłoki”. Prawda z ciekawym wokalem Melona – lidera i wokalisty grupy dała niezwykle energetyczny koncert za co ogromniaste dzięki !

Podczas koncertu można było obejrzeć prezentację zdjęć ze wszystkich koncertów rockowych, które w hajnowskim Muzeum odbywają się od 2004 roku oraz zdjęcia z festiwalu „Rockowisko Hajnówka”.

Motto MUZYKI BEZ ZASTRZEŻEŃ to koncerty, w których muzyka ma jednoczyć, niszczyć podziały, uprzedzenia, nieść dobry przekaz. Organizatorzy dziękują zespołom za klimat, który zbudowały podczas koncertu publice za to, że byli i świetnie się bawili, Sakosiowi za profesjonalną oprawę świetlno-dźwiękową, Mariuszowi F. za perkusję. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane z budżetu miasta Hajnówka.

Zadanie pt. "Nosorożec w Puszczy - hajnowska muzyka alternatywna 2" realizowane jest w ramach projektu pn. "Hajnówka OdNowa– Zielona Transformacja"  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 oraz budżetu państwa.

Ponadto wsparcia udzielili:

- Myjnia Lavado – Łukasz Kuptel/Hajnówka