Festyn w Rajsku w gminie Bielsk Podlaski to już trzeci festyn 15. edycji białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce od 15 lat wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. To był już 89 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 6 sierpnia 2023 r.

Festyn otworzył dyrektor Muzeum - Tomasz Tichoniuk wraz z wójtową gminy Bielsk Podlaski Raisą Rajecką oraz Katarzyną Korycką - dyrektor Departamentu kultury i dziedzictwa narodowego UMWP.

Na początku zaśpiewały zespół RODYNA, WERWOCZKI oraz KRYNICA. Śpiewy te przeplatane były występami Zespołu tańca ludowego „Przepiórka” z Hajnówki. W tanecznym show w strojach ludowych młodzież zatańczyła białoruskie tańce m.in.: wesołuchę, razchaduchę, kupalinkę. Po nich zagrały charyzmatyczne zespoły METRO, oraz DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki. Przy zespole RODNY KUT z Narwi mało kto już siedział na ławeczkach, do tańca porwały „swojskie” piosenki. Na zakończenie wystąpił zespół AS z Białegostoku.

Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe i przydatne nagrody ... np. grabie, miotłę, hamak, parasol czy polewaczkę do ogrodu ... Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Na płocie zaś zawisła, tradycyjnie już, wystawa archiwalnych zdjęć z pierwszych i kolejnych edycji festynów „I tam żywuć ludzi”. Niektórzy obecni na festynie mieszkańcy okolicznych wsi mogli odnaleźć siebie na zdjęciach sprzed 15 lat...

Pogoda trochę popsuła nastrój tego wydarzenia, burza z porywistym wiatrem zerwała i połamała namiot muzealny. Ale na szczęście nie uszkodziła sceny, a problemy z prądem przez niesprzyjającą pogodę uratowali miejscowi panowie – za co im chwała. Dzięki temu wszystkie zespoły mogły dokończyć swoje koncerty.

Rajsk odwiedziliśmy po raz drugi. W pierwszej edycji festynów z cyklu „ I TAM ŻYWUĆ LUDZI” w 2009 r. festyn odbywał się w świetlicy a mieszkańcy licznie przybyli i nie pomieścili się w środku. Po 14 latach znów zawitaliśmy do Rajska, trochę się pozmieniało, niektórych osób już nie ma, inne ustąpiły miejsca młodszym. Śpiewający wówczas zespół „Zgodne maki” z Rajska już nie istnieje, ale były wspomnienia, u niektórych nawet łzy wzruszenia.

Na mieszkańców wsi oraz turystów czekały też smakołyki prężnego Koła Gospodyń Wiejskich „Rajanki”, zaś dzieci mogły bawić się na „dmuchańcach”. Wieś na kilka godzin napełniła się gwarem, muzyką i śpiewem! Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami .

Muzeum zaprasza na kolejne w tym roku festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”. Harmonogram przedstawia się następująco:

13 VIII 2023 (niedziela) – Michnówka (gm. Narewka)

3 IX 2023 (niedziela) – Policzna (gm. Kleszczele)

Festyn dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.