28 lutego 2024 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyło się spotkanie z autorką, pisarką i dziennikarką Anetą Prymaką-Oniszk na temat jej nowej książki „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”. Spotkanie poprowadziła, pisarka i dziennikarka Paulina Siegień.

Książka opowiada o białorusko-polskim Podlasiu, dotyka trudnych tematów, często przemilczanych, nie pojawiających się w oficjalnej historii. To historia o rodzinie Anety, jej dziadku Aleksandrze zabitym w 1945 r., w swoim domu na oczach rodziny. Jednak autorka nie szuka winnych, wertując archiwa, rozmawiając z ludźmi pokazuje, odkrywa historię swojej rodziny, opowiada o relacjach panujących między sąsiadami, mierzy się z mitami i je obala. Spotkanie zgromadziło ponad 100 uczestników, co pokazuje że temat jest ważny dla lokalnej społeczności, a książka powinna stać się obowiązkową lekturą dla osób zamieszkujących Podlasie.

Książka „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”, jak też wcześniejsza publikacja autorki- „Bieżeństwo 1915” są dostępne do wypożyczenia w bibliotece Muzeum. Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.

Partner spotkania: Fundacja Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych

Spotkanie w ramach cyklu „Cyrylicą pisane” realizowane jest z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wsparcia udzielili:

Katarzyna Małgorzata Parfieniuk

PHU "KAM" Romuald Sierocki (Hajnówka)

Mirosława Majewska - Iwaniuk

Fot. Agnieszka Tichoniuk