W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce dnia 3 marca 2023 roku odbyło się spotkanie z historykiem z Białorusi Wasilem Gierasimczykiem. Tematem niezwykle ciekawego wykładu było „Powstanie styczniowe w Regionie Puszczy Białowieskiej”.

O tym, jak przebiegło powstanie 1863 roku w okolicach największej puszczy Europy, o szczegółach prowadzenia działań bojowych, taktyce powstańców, mieszkańcom Hajnówki i nie tylko (niektórzy słuchacze przyjechali specjalnie na spotkanie, aż z Siemiatycz) opowiadał historyk z Grodna: „Puszcza Białowieska była centrum powstania, jednym z ważniejszych i bezpieczniejszych dla powstańców stref. Bardzo ją cenili, ponieważ tutaj faktycznie zostały utworzone centra logistyczne, dla tego, aby oddziały powstańcze przechodziły przez Puszczę Białowieską z Korony Polskiej na terytorium Białorusi, aż na wschód. I w tym samym momencie, możliwe było przeniesienie zasobów z terytorium Białorusi do Korony Polskiej.” Wasil Gierasimczyk zauważył również, że Białowieska Puszcza i jej okolice były bardzo interesującym i jednocześnie trudnym regionem w powstaniu, biorąc pod uwagę jego wielowyznaniowy charakter i wielonarodowy skład ludności.

Organizatorami spotkania była Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
 Spotkanie w ramach cyklu „Cyrylicą pisane” realizowane jest z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji