cze

39Festyn w Hukowiczach w gminie Czyże to był drugi festyn w tym roku organizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Od 11 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. To był już 67 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się na 8 czerwca 2019.

Na początku zaśpiewała grupa wokalna z Morza, oraz CZYŻOWIANIE. Zagrały również zespoły dobrze znane festynowej publiczności: METRO z Hajnówki, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, oraz ART. PRONAR z Narwi. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie, nie zawsze łatwe, pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. polewaczkę, kłódkę, szuflę czy miotłę ... Konkursy, podobnie jak cały festyn, prowadzony był przez sympatyczną, zawsze uśmiechniętą konferansjerkę - Mariolę German – Pietruczuk, która muzealnej ekipie towarzyszy festynowo od początku ich realizacji- od 2009 roku. Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Tą niewielką, ale malowniczą wieś położoną nad rzeką Łoknicą zamieszkuje obecnie 57. mieszkańców. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi jeszcze z XVI roku.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.