wrz
19
2019
Opublikowano
Drukuj Email

32Festynem w Repczycach Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zakończyło 11. edycję białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Od 11 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. To był już 70 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 15 września 2019.

Festyn otworzyli Tomasz Tichoniuk-dyrektor Muzeum oraz Aleksander Sielicki- Burmistrz Kleszczel. Głos zabrała również Małgorzatę Klimowicz -dyrektor MOKSiR-u oraz Igor Łukaszuk- Radny Sejmiku Wojewódzkiego. Na scenie jako pierwsza wystąpiła młodziutka ale niezwykle zdolna Aleksandra Miliszewska z Hajnówki. Po niej zaś zaśpiewały kobiety z Dobrowody wykonując stare ludowe pieśni. Na instrumentach zaś żywo zagrały zespoły dobrze festynowej publiczności znane: NIEMORALNA PROPOZYCJA z Białegostoku, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, oraz RODNY KUT z Narwi, AS z Białegostoku, który – podobnie jak „Rodny Kut” - porwał publiczność do tańca. Na zakończenie zebraną publiczność bawił DJ MATEK. Swoje pięć minut na scenie miała również 9-letnia Hania, która po raz kolejny wystąpiła na scenie wraz ze swoim ulubionym zespołem – żywiołowym „Dawid Szymczuk Band”. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy ze sceny, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie - nie zawsze łatwe - pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. miotłę, polewaczkę, czy łopatę do ogrodu… Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Gdy na scenie występowały zespoły nad zalewem w ogniskach piekły się ziemniaki, ponieważ było to również jesienne, kleszczelowskie, ziemniaczane święto. Miejski Ośrodek Kultury w Kleszczelach zorganizował również konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Okazało się, że ziemniak to nie tylko dodatek do potraw mięsnych ale może stać się daniem głównym, oraz, że można z niego przygotować również ziemniaczany tort… W komisji konkursowej oceniali dania Igor Łukaszuk-dyrektor LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, Agnieszka Tichoniuk-historyk sztuki z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce, Andrzej Roszczenko -Prezes Towarzystwa Ziemi Kleszczelowskiej oraz Barabara Tekieli- blogerka. Podczas wręczania nagród zwycięzcom okazało się, że najlepsza potrawa przygotowana została przez mężczyznę a najmłodszą uczestniczką, która zajęła II miejsce była kilkunastoletnia dziewczynka.

Dzięki festynowi mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami.

Nam zostało zaprosić na festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi” w nowym 2020 roku !

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.