maj

33Festynem w Przybudkach Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczęło 11. edycję białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Od 10 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. To był już 66 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 12 maja 2019.

Na początku zaśpiewały dzieci z grupy ANIMATO z Narwi, po nich NA SZCZASTIA z Dubicz Cerkiewnych oraz spontanicznie wystąpiły KRYWCZANKI. Zagrały również zespoły dobrze znane publiczności: METRO z Hajnówki, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, oraz ART.PRONAR z Narwi. Swoje pięć minut na scenie miała również 8-letnia Hania, która z ulubionym zespołem – żywiołowym Dawid Szymczuk Band zaśpiewała dwie piosenki. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. szpadel do ogrodu… Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Przybudki, których nazwa gwarowa brzmi Prybudki (od budki straży leśnej chroniącej lasy należące do dóbr królewskich) to dawna wieś leśnictwa bielskiego, która założona została w latach 1775-1789. W pobliżu wsi jeszcze dziś rośnie ogromny i około 350-setletni pomnikowy dąb, który pozostał z dawnej Puszczy Ladzkiej. Charakterystyczne jest rozmieszczenie przestrzenne wsi, a mianowicie ulica w kształcie litery U, tworząca tak jakby dwie równoległe uliczki, pomiędzy którymi płynie odnoga rzeczki Krywczanki. Według spisu ludności z 30 września 1921 roku w Przybudkach mieszkało 93 osoby w 22 domach, wszyscy byli narodowości białoruskiej i wyznania prawosławnego.

Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami.

Muzeum zaprasza na następne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”, kolejny festyn odbędzie się w Hukowiczach (gm. Czyże) 8 czerwca 2019 r.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.