0225 – 29 stycznia 2016 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbywały się Ferie w Muzeum. Szesnaścioro dzieci z hajnowskich szkół miało możliwość spędzenia czasu kreatywnie i aktywnie. Zajęcia prowadzone były przez animatora kultury – Beatę Aleksiejuk.

Ferie zimowe to okres odpoczynku od szkoły, zajęć, odrabiania prac domowych i codziennych obowiązków. To czas, kiedy dzieci mogą się bawić i odpoczywać. Co jednak zrobić, by te wolne dni minęły przynosząc także inne, niż tylko relaksacyjne korzyści? Otóż taką szansą dają zorganizowane i zaplanowane zajęcia, na które warto zapisywać dzieci.

Animacja kultury to nauka, która zajmuje się organizowaniem czasu wolnego. Animator oddziałuje na otoczenie społeczne, niczym elektron, który pobudza pozostałe elektrony w ruch. Zatem osoba animująca, w myśl zasady zróbmy coś wspólnie, skłania innych do podejmowania działań kreatywnych, interesujących, twórczych. Animator powinien być energiczny, pomysłowy, otwarty na innowacje i zarażać pasją i energią otaczające go osoby.

Dzieci uczestniczące w feriach zwiedziły muzeum – zostały oprowadzone po wystawach stałych etnograficznych: Zanim chleb położono na stole, Dzień za dniem, Rzemiosło na białoruskiej wsi Podlasia i aktualnych wystawach czasowych: Puszcza Białowieska - malarstwa Piotra Gagana i poplenerowa Hajnówka brama do puszczy, malarstwa i grafiki Włodzimierza Bludnika, fotograficznej pokonkursowej Podlasie w Obiektywie im. W. Wołkowa, fotograficznej Kobiety świata Mikołaja Nesterowicza, makiet architektonicznychRomana Malinowskiego; zapoznały się z historią, strukturą funkcjonowania i działalnością instytucji.

Kolejnym elementem programu były zadania integracyjne, dzięki którym uczestnicy ferii zapoznali się ze sobą – dowiedzieli się jacy są ich koledzy, koleżanki. Przewidziane były również zajęcia ruchowe, zaanimowano różne przedmioty (np. kartka ożyła – była osobą, która pokazywała jak tańczyć), tańczono do muzyki pochodzącej z różnych krajów i kultur, przechodzono pod liną. Pomocne były piosenki i rymowanki. Ponadto zrealizowano ćwiczenia z zakresu dramy i teatru np. naśladowanie rzeźbiarza i rzeźby, odgrywanie krótkich scen, wcielanie się w powierzone role.

Dzieci z wielką pasją wykonywały także prace plastyczne. Mogły one korzystać z interesujących materiałów oraz poznawać różne techniki plastyczne. Stworzono prace dotyczące Muzeum Białoruskiego, decupage (na pudełkach, kolczykach, drewnianych zwierzątkach, butelkach), zbiorowe prace abstrakcyjne, kompozycję wiejską/ludową (z wykorzystaniem zasuszonych traw i roślin), zwierzę którym się czuję, Puszczę Białowieską (inspirowaną emocjami, które czujemy), budynek ze stempli, kolaż (o najważniejszych dziedzinach naszego życia), mandalę (oddającą naszą osobowość). Na zajęciach robiono wiele prac z zakresu arteterapii – wyrażano swoje emocje, traktowano dowolnie przestrzeń; wyrażano emocje na papierze.

Cieszącym się dużym zainteresowaniem punktem programu ferii, był pokaz filmowy, odbywający się każdego dnia. Sala kinowa Muzeum Białoruskiego zamieniała się w prawdziwe kino, a dzieciom wyświetlane były bajki. Po filmach odbywały krótkie zajęcia utrwalające- co się podobało, co zwróciło uwagę.

W trakcie ferii przewidziane było także kilkugodzinne wyjście do Centrum Zabaw dla Dzieci Hula Kula, gdzie uczestnicy mogli się bawić w basenach z piłeczkami, przejść po wspaniałym torze zabaw, grać w gry (takie jak rzutki, piłkarzyki, bilard, gry komputerowe), pisać i rysować kredą na ścianie, skakać na piłkach, jeździć na samochodzikach, bujać się w specjalnych, zawieszonych na suficie krzesłach. Czekało na nie tyle atrakcji, że wprost nie chciało się wychodzić.

To jednak nie wszystko. Uczestnicy ferii każdego dnia otrzymali poczęstunek – pączki i bułki słodkie, zasponsorowane przez piekarnię Podolszyńscy. Czas spędzony przy herbatce i słodkościach był idealnym momentem integracji.

Niestety, jak mówi stare przysłowie, wszystko co dobre,szybko się kończy-trzeba było się także pożegnać z Feriami w Muzeum. Nie obyło się bez uroczystego podsumowania pracy. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wykonane prace staną się świetną pamiątką oraz inspiracją na przyszłość. Oprócz umiejętności, dzieci wyniosły z warsztatów także coś równie cennego – przyjaźnie z nowo poznanymi osobami.

Projekt realizowany z dotacji Urzędu Miasta Hajnówka

Beata Aleksiejuk

Fot. Agnieszka Tichoniuk