wrz
27
2011
Drukuj Email

0021_miniNiecodziennych gości miało przyjemność podejmować u siebie Stowarzyszenie   Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. 12-14 sierpnia 2011 Muzealne ekspozycje oraz zakątki Powiatu Hajnowskiego odwiedzili przedstawiciele z Białorusi- dyrektor W. Kiturka z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie, oraz Maksim Dubianok  - dyrektor słynnej organizacji „RADZIMA” działającej przeszło 50 lat na rzecz zachowania i kultywowania białoruskości na świecie.

 

 

Starsze pokolenie RADZIMY wniosło ogromny wkład w budowę dzisiejszego Muzeum Białoruskiego w Hajnówce. Po wielu latach przyszedł czas na zapoznanie się z efektem wysiłków poprzedników obu organizacji. To ważne - symboliczne spotkanie, możliwe, że otwierające nowe karty w historii obu organizacji.

Z dyrektorem Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie W. Kiturką dyrektor Muzeum i Ośrodka kultury Białoruskiej w Hajnówce Tomasz Tichoniuk podpisał porozumienie o współpracy na polach naukowym i wystawienniczym.

Przybyli goście wraz ze swoimi współpracownikami zwiedzili Hajnówkę a w niej Muzeum Białoruskie, Sobór Św. Trójcy, Hajnowski Dom Kultury oraz cmentarz prawosławny w Hajnówce, na którym pochowany jest śp. Budowniczy Muzeum – Konstanty Mojsienia. Goście zwiedzili także Białowieżę, Sioło Budy, Narewkę, Siemianówkę oraz Stary Dwór, wszystko przy ogromnym zaangażowaniu i wsparciu Starostwa Powiatowego w Hajnówce, które było jednym z organizatorów i inicjatorów przedsięwzięcia oraz Wójta Gminy Narewka – Mikołaja Pawilcza.

W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Miasta Hajnówka – Jerzy Sirak oraz Starostowie Włodzimierz Pietroczuk i Andrzej Skiepko, a także wdowa po budowniczym Muzeum Anastazja Mojsienia.

Agnieszka Tichoniuk

Fot. Tomasz Onikjuk