Ruszyła kolejna edycja klubowych koncertów pod szyldem „Muzyka bez zastrzeżeń”. Pierwszy z tegorocznych koncertów odbył się w piątek 30 września 2022.

Na scenie w Mozaikarni przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce zagrały cztery zespoły, grając dobrą rockową muzykę w języku polskim i białoruskim. Jako pierwszy wystąpił zespół WANDROUNIK, który powstał na początku 2021 r. Tworzy go grupa znajomych z kilku podlaskich miejscowości. Nie mają stałego miejsca prób i wędrują po różnych miejscach- stąd wzięła się ich nazwa. Wędrują również po różnych gatunkach muzycznych od folku aż po punk rock. Mają za sobą kilkanaście koncertów, w różnych podlaskich miejscowościach , m.in. na koncertach organizowanych przez Muzeum Białoruskie w Hajnówce. Chętnie sięgają po covery podlaskich kapel grających niegdyś min. na festiwalu Basowiszcza jak „Ajczyna” zespołu Kardon czy „Agonia” zespołu Veritas z Hajnówki, ale też szlagiery takich kapel jak N.R.M..

Po nich zagrał SYRBSKI JEB z Warszawy. Jak sami siebie określają „To żywy trans i dźwiękowy terror”. Od blisko 20 lat ich głośne, hipnotyzujące utwory podlegają ciągłym transformacjom w małych, zatęchłych klubach. Przeszywający duszę śpiew Zygfryda, mocna podstawa basowa, psychodeliczno-noise’owe odjazdy gitary i przytłaczające dudnienie bębnów to ich znaki firmowe. W ciągu wielu lat zmagań z formą i konfrontacji z publicznością wypracowali własny styl, który czerpie z nowej fali, psychodelii, noise rocka i no wave’u, ale dziś jest trudny do określenia i jedyny w swoim rodzaju.

Hajnowianie zaś czekali na hajnowski zespół BŁĘKITNY NOSOROŻEC, który grał materiał z nowej powstającej właśnie płyty. Zespół powstał pod koniec lat 80-tych i jest to najstarszy grający hajnowski zespół. Muzyka Błękitnego Nosorożca zawsze oscylowała wokół punk rocka, ale zespół swobodnie porusza się również i w temacie hc czy reggae, po które bardzo chętnie sięga od zawsze, obecnie sam zespół definiuje swoje brzmienie jako post-punkowe. W czerwcu 2016 roku zespół wydał płytę „Inny”, której premiera miała miejsce podczas 8. FMR Rockowisko Hajnówka 2016. Teraz czekamy na ich nowy materiał i nową płytę.

Na koniec zagrały legendarne DZIECIUKI. Zespół stworzony w dużej mierze z muzyków zespołu Kalian i Ludzi na bałocie. Kalian w 1998 r. wygrał Festiwal Basowiszcza razem z zespołem Veritas z Hajnówki. Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. „Dzieciuki” – tak zwracał się do swoich powstańców dowódca powstania styczniowego na terenach białoruskich- Kastuś Kalinouski. W ich tekstach znajdziemy sporą dawkę białoruskiej historii. W Hajnówce grał podczas Festiwalu ROCKOWISKO HAJNÓWKA 2016 oraz podczas klubowych koncertów „Muzyka bez zastrzeżeń” w Muzeum Białoruskim (m.in.w 2015, 2018, 2019 r.). Dziś muzycy określają się jako emigracja z Grodna, gdyż ze względów politycznych musieli uciekać z Białorusi. Podbijają dzięki temu swą energią i muzyką zachodni rynek koncertując w Polsce i za granicami.

Dodatkowo podczas koncertu można było również zaopatrzyć się w najnowsze koszulki z wytwórni „Modnaja ciszotka” oraz płyty i gadżety zespołów. Podczas koncertu można było obejrzeć prezentację zdjęć ze wszystkich koncertów rockowych, które w hajnowskim Muzeum odbywają się od 2004 roku oraz zdjęcia z festiwalu „Rockowisko Hajnówka”.

Motto MUZYKI BEZ ZASTRZEŻEŃ to koncerty, w których muzyka ma jednoczyć, niszczyć podziały, uprzedzenia, nieść dobry przekaz. I tak też było tym razem. Publiczność ciepło przyjęła wszystkie zespoły i nie dawała zejść ze sceny bez bisów. Na scenie „Mozaikarni” grały polsko- białoruskie zespoły dla polsko-białoruskiej publiczności, która rozkręciła polsko-białoruskie ….pogo ….tak jak powinno być

Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”

Organizatorzy dziękują zespołom za klimat, który zbudowały podczas koncertu publice za to, że byli i świetnie się bawili, jak również tym, którzy zostali by pomóc organizatorom w porządkach, a Mariuszowi F. za perkusję Łukaszowi S. za słoninę…, Sakosiowi za profesjonalną oprawę świetlno-dźwiękową, Wandrounikam i Błękitnym Nosorożcom za wsparcie sprzętowe „potrzebującym” ….  tak trzymać.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego oraz budżetu miasta Hajnówka.

Zadanie pt. "Nosorożec w Puszczy - hajnowska muzyka alternatywna 1" realizowane jest w ramach projektu pn. "Hajnówka OdNowa– Zielona Transformacja"  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021 oraz budżetu państwa.

A. Tichoniuk

Fot.: A. i T. Tichoniuk