Pierwszy w Hajnówce białoruski mural pojawił się na frontowej ścianie Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Jest nawiązaniem do wzoru, który może nie każdy pamięta, ale był w tym samym miejscu kilkanaście lat temu, jednak uległ zniszczeniu. Muzeum od kilku lat myślało o jego odtworzeniu, w tym roku udało się pozyskać na ten cel fundusze i zrealizować mural. Natomiast w planach jest jeszcze realizacja kolejnych murali na ścianach Muzeum.

Mural zaprojektował białostocki artysta Mirosław Zdrajkowski. Jest on absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi oraz Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, ilustrator książek i płyt CD. Wszelkie jego poczynania artystyczne zdradzają przywiązanie do tradycji białoruskich, do języka, do kultury ludowej. Jego prace znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Białoruskiego w Hajnówce, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz prywatnych kolekcjach. Brał udział w projekcie muzeum w Hajnówce „Białoruski alfabet sztuki” dzięki czemu trafił do ogólnopolskiego „Słownika Białoruskich Artystów”.

Mural na ścianie muzeum ma wymiary 12 x 3 metry i widoczny jest z daleka. Nawiązuje do tradycyjnego wzornictwa zaczerpniętego z koszul ludowych oraz ręcznika obrzędowego. Dzięki temu nasze dziedzictwo kulturowe zaczyna być widoczne w przestrzeni miasta.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

Agnieszka Tichoniuk