Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2022/0263 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

31 lipca 2022 r. w gminie Narewka, z którą od wielu lat współpracuje Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało czwarty w tym roku festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

Było to w sumie 85 wydarzenie na festynowej mapie Podlasia, bowiem już od 14 lat wędrujemy po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. Partnerami wydarzenia był Urząd Gminy Narewka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Narewce.

Na początku wystąpił zespół ludowy „Przepiórka” z Hajnowskiego Domu Kultury. Ze sceny zaśpiewał zaś znany miejscowy zespół śpiewaczy CEGIEŁKI z Lewkowa, NAREWCZANKI z Narewki, oraz młodzieżowa grupa LEILA z Narewki. Ciekawostką był solowy występ młodego akordeonisty Jana Czmiela z Jelonki. WANDROUNIK z Podlasia zagrał na akordeonie oraz gitarach i perkusji folk - rockowe aranżacje ludowych pieśni. Po nich wystąpił zespół METRO z Hajnówki, oraz na zakończenie RODNY KUT z Narwi, który mimo nagłej ulewy nie przestał grać i bawić publiczność.

Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność brałachętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. miotłę, walonki czy wyjątkową karafkę w kształcie wozu z koniem … Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Można było również obejrzeć mobilną wystawę zawieszoną na płocie ze zdjęciami z poprzednich edycji festynów. Publiczność mogła skosztować również tradycyjnych wypieków: bułeczek, ciastek, rogalików.

Festyn prowadziła niezastąpiona konferansjerka związana z Muzeum od początków festynów, czyli od 14 lat Mariola German -Pietruczuk.

Muzeum dziękuje wszystkim za wspólnie spędzony czas, śpiewy, tańce i wspaniały klimat, który wspólnie stworzyliśmy. Zapraszamy na następne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”.

Na koniec jeszcze garść ciekawostek o miejscowości. Nowa Łuka to najmłodsza wieś w województwie Podlaskim. Dziś jest to wieś letniskowo-turystyczna, otoczona lasami (iglastymi), leżąca nad Zalewem Siemianówka, w pobliżu rzeki Narwi.

Rdzenni mieszkańcy Nowej Łuki dawniej zamieszkiwali wieś Łukę, lecz zostali stamtąd wysiedleni z powodu budowy zbiornika wodnego Siemianówka.

Festyn dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

{galeria}2022/0263{/galeria}