Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce kontynuuje białoruskie festyny z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Od 16 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. W Socach - jednej z wsi Krainy Otwartych Okiennic w gminie Narew odbył się pierwszy w tym roku festyn. To był już 92 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 2 czerwca 2024 r.
Festyn otworzył dyrektor Muzeum - Tomasz Tichoniuk wraz z wójtem gminy Narew Anetą Leonowicz oraz sołtys wsi Tamarą Korcz, która użyczyła swoje podwórko na potrzeby naszego wydarzenia.
Na początku zaśpiewały i zatańczyły dzieci z zespołu TAKT działającego przy Narwiańskim Ośrodku Kultury. Po nich zaśpiewała młoda wokalistka Olga Kulesza oraz Mirosław Turowski- oboje z Michałowa. Trio sióstr Ostapczuk z Grabówki to młodsze pokolenie kultywujące dzieło taty Bogdana Ostapczuka z zespołu LAILAND, który zakończył bogaty program koncertów. Na festynie nie mogło też zabraknąć stałego składu zespołów, czyli charyzmatycznego duetu małżeńskiego zespołu METRO z Hajnówki, porywającego do tańca, bogatego instrumentalnie zespołu DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, oraz RODNY KUT z Narwi, przy którym mało kto już siedział na ławeczkach.
Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe i przydatne nagrody ... np. grabie, miotłę, polewaczkę do ogrodu, gumofilce, czy wózek na zakupy … Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Na płocie zaś zawisła, tradycyjnie już, wystawa archiwalnych zdjęć z pierwszych i kolejnych edycji festynów „I tam żywuć ludzi”. Niektórzy obecni na festynie mieszkańcy okolicznych wsi mogli odnaleźć siebie na zdjęciach sprzed 15 lat…
Festyn prowadziła niezastąpiona konferansjerka Mariola German- Pietruczuk od lat związana z działaniami Muzeum Białoruskiego w Hajnówce. Swoje stoisko pełne smakołyków miało również Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi.
Soce to jedna z zabytkowych miejscowości Krainy Otwartych Okiennic ze względu na wyjątkowo dobrze zachowaną tradycyjną drewnianą architekturę. W ogromnej części z nich zachowała się bogata dekoracja snycerska w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników oraz ozdobne oszalowania elewacji i szczytów. Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od socenia, czyli sączenia, ponieważ pierwsi osadnicy po przybyciu w okolice dzisiejszych Soc zastali niewielki strumyczek, ledwie sączący się z ziemi. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z 1560 roku,
Na festynie wieś na kilka godzin napełniła się gwarem, muzyką i śpiewem! Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami.
Muzeum zaprasza na kolejne w tym roku festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”. Harmonogram przedstawia się następująco:
9 VI 2024 (niedziela) – Zabłotczyzna (gm. Narewka)
28 VII 2024 (niedziela) – Leszczyny (gm. Czyże)
4 VIII 2024 (niedziela) – Czyżyki (gm. Hajnówka)
15 IX 2024 (niedziela) – Spiczki (gm. Orla)
Agnieszka Tichoniuk
Festyn dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Hajnówce.